Yükleniyor

Araştırma: Annelik 2.5 Tam Zamanlı İş İle Eşdeğer


Çocuk bezi değiştirmek, bir gün içinde sayısız şeyle uğraşmak, kişisel bakımına biraz olsun dikkat etmeye çalışmak… Annelik kolay değil.

Çocuk bakmak gerçek bir tam zamanlı iştir. Hatta yeni bir araştırmaya göre iki buçuk tam zamanlı iş. Araştırma, annelerin haftada 98 saatlerini ebeveynlikle ilgili işlere harcadığını ortaya çıkardı.

Yaşları 5 ila 12 arasında değişen çocukları olan 2,000 anne üzerinde yapılan araştırma, ortalama bir annenin normal bir günde saat 06.23 gibi “işe başladığını” ve annelik görevlerini yapmayı 20.31’e kadar sürdürdüğünü söylüyor.

Bu süre, yedi gün boyunca günde 14 saat çalıştıkları anlamına geliyor ki bu da herhangi bir “normal” işin çok daha ötesinde bir süre.

Bir Amerikan içecek markası tarafından yapılan araştırmada, sayısız baskıya göğüs germek durumunda olan ortalama bir annenin kendisine günde sadece bir saat yedi dakika ayırmayı başarabildiği bulundu.

Araştırma ayrıca, annelerin yüzde 40’ının, hayatlarının bitmek bilmez bir “yapılması gerekenler listesi”nin hükmü altındaymış gibi hissetiklerini ortaya çıkardı.

Bu, emekçi annelerin yaptığı işlerin boyutunu ortaya çıkaran ilk araştırma değil. 2013 yılında bir gözlük markası tarafından yapılan bir başka araştırmada, ortalama bir annenin “yapılması gerekenler listesinin” 26 farklı işten oluştuğu bulundu. Bu işler arasında yiyecekleri ayarlamak, kahvaltı hazırlamak ve önemli randevu saatlerini hatırlamak gibi pek çok iş bulunuyor.

Annelik dünyanın en harika işi olarak görülür, ama diğer taraftan dünyanın en zor işi olduğu da kesin.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/mother-equivalent-2-jobs-full-time-childcare-98-hours-work-mum-survey-a8258676.html