Yükleniyor

❓Çocuklar ne zaman öfke nöbeti yaşarlar


Çocuklar kendini çaresiz hissettiği, o an içinde bulunduğu durumla hiç karşılaşmadığı ya da anne babasıyla olan ilişkisini yalnızca çığlık atarak, tutturarak kurabildiği zamanlar öfke nöbeti yaşarlar.

❓Çocuklar bunu neden yapıyor
Eğer çocuğunuz anlaşılmadığını hissediyorsa, ebeveynleriyle etkili bir iletişim kuramıyorsa, merakı karşılanmıyorsa, heyecanını sizinle paylaşamıyorsa, ebeveyni tarafından ilgisiz bırakıldığını düşünüyorsa işte o zaman kendini öfke ile ifade etmeye başlıyor. ‼️Çocuğunuz kendini güvende hissetmediği zaman öfke nöbetleri geçirebilir.
-Eğer evin içinde çatışmalı bir ortam
-Birbiriyle sağlıklı iletişim kuramayan anne baba
-Sözlü ya da fiziksel şiddet
-Sürekli şikayet eden, çocuk yüzünden gerilip tartışan ebeveynler varsa, böyle bir ortamda çocuğun kendini huzurlu ve güvende hissetme olasılığı oldukça düşüktür. Böyle bir ortamda çocuğun yaşadığı öfke nöbetleri aslında kendini size ifade etmeye çalıştığının göstergesidir.

Öfke nöbetine giren çocuğa yapılması gerekenler
✔️Öfke nöbetine giren çocuğunuz karşısında sakin ve soğukkanlı olun. Sözel ve fiziksel şiddet uygulamayın. İstediğini yaparak öfke nöbetini pekiştirmesine izin vermeyin.
✔️Kararlı ve tutarlı olmanız çok önemli. Öfkeli, ağlayıp, tutturan çocukla göz temasını kesin, ilgilenmiyor görünün. Sakinleştiği anda göz teması kurup ilgilenin.
✔️Kalabalık bir ortamdaysanız, daha sakin bir ortama geçerek çocuğun yatışmasını bekleyin. Sakinleştiği zaman isteklerinin neden gerçekleşmediğini anlatın.
✔️Öfke nöbeti sırasında bağırmanız, nasihatlarınız, ders vermeye çalışmanız bir işe yaramayacaktır, bunları yapmayınız.
✔️Öfkeliyken dediğim olacak diye tutturan çocuğunuzun istediğini o anda asla yapmamalısınız. Çocuk sakinleştiğinde bu davranışlarını onaylamadığınızı, gerekçelerini anlatın. "Sana küstüm, böyle yaparsan seni sevmeyeceğim" gibi söylemlerden kaçının.
✔️Çocukla yumuşak, sakin ve net bir ses tonu ile konuşun. Bağırmanın ve tutturmanın geçerli bir yol olmadığını çocuğunuza anlatın.